projekt twojego wymarzonego domu
03Gru

Zabudowana działka rolna

Czy można wybudować dom jednorodzinny na działce, która nie ma budowlanego statusu? Jak odrolnić działkę? Czy długo się czeka na odrolnienie gruntu? Co to jest zabudowa siedliskowa i kto może ją zrealizować?

Działki rolne są znacznie tańsze niż działki budowlane. Różnica może stanowić nawet dwukrotność ceny – biorąc pod uwagę całkowity koszt budowy domu to daje naprawdę spore oszczędności.

Aby wybudować domy z bali na takich działkach, trzeba im zmienić przeznaczenie z rolnego na budowlane. Jest to dosyć długotrwały proces, więc inwestorzy, którzy liczą, że ich projekty domów idealne na działki na pięknych terenach, zostaną szybko zrealizowane, mogą się gorzko rozczarować.

(Zabudowana działka rolna)

Najpierw bowiem trzeba złożyć odpowiedni wniosek w gminie właśnie o zmianę przeznaczenia gruntu. Działka powinna być dokładnie określona, a wniosek uzasadniony. Niestety, nie został określony konkretny termin, w jakim powinniśmy otrzymać decyzję. Czekamy więc na życzliwość urzędników.

Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi, działkę musimy wyłączyć z produkcji rolnej, składając kolejny, tym razem płatny wniosek. Grunty w granicach administracyjnych miast i klasy IV, IVa, IVb, V i VI są wyłączane automatycznie.

Dopiero, gdy przeprowadzimy te wszystkie formalności, możemy wystąpić… z wnioskiem – oczywiście – o wydanie warunków zabudowy naszej działki.

To wszystko można ominąć, jeśli się jest rolnikiem. Rolnik bowiem może budować na działce rolnej nie tylko domy jednorodzinne, ale również projekty budynków gospodarczych. Aby nie zmieniać przeznaczenia działki zrobi to w formie tzw. zabudowy siedliskowej.

Zabudowa siedliskowa jest przeznaczona pod gospodarstwo rolne, którego właścicielem może być tylko rolnik, czyli według prawa osoba, która ma wykształcenie rolnicze (min. zasadnicze) lub przez co najmniej 5 lat pracowała lub prowadziła gospodarstwo rolne. Gospodarstwo rolne natomiast są to użytki rolne o powierzchni minimum 1 ha.

Jeżeli spełniamy warunek bycia rolnikiem, to jeszcze musimy sprawdzić czy nasza działka rolna spełnia warunki gminy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony w gminie, określa, jak minimalną powierzchnię powinna mieć działka, która w danej gminie może być wykorzystana pod zabudowę siedliskową. Mniejsza powierzchnia naszej działki od tej, wynikającej z planu, najpewniej oznacza, że nie dostaniemy pozwolenia na budowę siedliska.

Jeżeli gmina nie ustaliła miejscowego planu, musimy standardowo wystąpić o warunki zabudowy. Tu również działka musi spełniać kilka warunków. Musi mieć dobre sąsiedztwo, tj. przynajmniej jednak działka sąsiedzka musi być zabudowana. Jeżeli nie ma dobrego sąsiedztwa, to jedyną szansą będzie to, jeśli działka rolna będzie większa od średniej powierzchni gospodarstwa rolnego. Średnią powierzchnię ustala oczywiście gmina.

Rolnika nie ominie konieczność załatwiania formalności związanych z dostępem do sieci uzbrojenia. Jeżeli przedsiębiorstwa lokalne oświadczą, że nie ma możliwości aktualnie działki podłączyć do sieci i nie planów jej rozbudowy – warunki zabudowy nie zostaną wydane.

Mimo tych uwarunkowań, zabudowa siedliskowa jest i tak łatwiejszym procesem niż odrolnienie działki. Jeżeli inwestor nie jest rolnikiem, może kupić nieruchomość od rolnika, który już uzyskał pozwolenie na budowę. Decyzja o pozwoleniu na budowę może bowiem zostać przeniesiona na nowego właściciela.

Komentowanie wyłączone.