projekt twojego wymarzonego domu
27Wrz

Wybieramy kolory ścian w naszym domu

Zastanawiacie się czy właściwie wykonujecie takie prace jak malowanie pokoju? Malowanie ścian to jedna z najprzyjemniejszych części wykańczania domu. Dziś rzadko kto używa jednej farby do malowania wszystkich pomieszczeń. Różne rodzaje farb i ciekawe akcesoria do malowania pozwalają nam na uzyskanie bardzo ciekawych efektów na naszych ścianach. Kolor ścian nadaje pomieszczeniu klimat . Tak wiec uważajmy z wyborem kolorów by nie stworzyć dziwnych efektów pomieszczenia takich jak: stworzenie efektu zamkniętego pudelka ( taki efekt uzyskamy, gdy wszystkie ściany pomalujemy w ciemnych barwach) lub znaczne pomniejszenie pokoju ( malując na przykład dwie równoległe ściany w ciemnych odcieniach lub malując na ciemno sufit).

Czemu malowanie ścian odgrywa tak ważną role? Kolory pobudzają naszą wyobraźnię i zmysły oraz mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Wybierając farbę nie kierujmy się jednak tylko jej kolorem i odcieniem. Farba do malowania ścian powinna być trwała i łatwo zmywalna.W zależność jakie oświetlenie mamy w pokoju kolor będzie wydawał nam się inny. Różnice możemy zauważyć już chociażby pomiędzy platforma sufitową np. czarny plafon a żyrandolem zwykłym Nie powinna tez zawierać szkodliwych substancji, co jest częste przy tanich farbach. Pamiętajmy o tym ,ze ściany maluje się raz na kilka lat. Warto zatem zainwestować w lepszą farbę, która będzie trwalsza, niż ta najtańszej półki.

Na jaki kolor malujemy ściany

Na jaki kolor malujemy ściany

Jakie mamy rodzaje farb i czym się one od siebie różnią? Farby polioctanowe ( nadają się do malowania cienkich warstw, przy nałożeniu kilku, farba może zacząć schodzić), akrylowe (to najbardziej uniwersalne farby; bardzo dobrze kryją i są przepuszczalne; możemy nimi malować ścianę we wszystkich domowych pomieszczeniach), lateksowe ( to bardzo odporne na ścieranie farby, których możemy użyć w miejscach często się brudzących; polecane są do kuchni i łazienek), alkilowe (tworzą szczelną, odporna powlokę o wysokiej przepuszczalności podłoża) oraz farby mineralne tj. wapienne lub etylocelulozowe ( obecnie rzadko ich się używa, gdyż mają niską trwałość; taką farbę kupujemy w postaci proszku, a przed użyciem rozpuszczamy go w wodzie). Ściany możemy malować nie tylko farbami o gładkiej fakturze. Możemy zakupić farby mozaikowe, którymi stworzymy ciekawą fakturę na ścianie lub farby strukturalne ( dzikie szpachelce możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty końcowe). Do malowania ścian nie musimy używać wyłącznie pędzla. gąbki, ścierki, szpachle i walki dadzą nam nietypowe wykończenia ścian.

Komentowanie wyłączone.