projekt twojego wymarzonego domu
14Lis

Projekt gotowy czy indywidualny?

Budowa domu wymaga podejmowania trudnych i ważnych decyzji na każdym etapie. Szczególnie jeśli chodzi o sam początek drogi do domu.

Zanim podejmiemy decyzję o tym, jak ma wyglądać nasz dom jednorodzinny, musimy znaleźć wykonawcę projektu. Opcje są dwie: albo skorzystamy z usług biura projektowego lub uprawnionego architekta, który na nasze zlecenie wykona kompleksy projekt domu, albo znajdziemy gotowe projekty domów jednorodzinnych i z ich ogromnej bazy wybierzemy rozwiązanie idealne dla siebie.

Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt indywidualny jest dokładnie dopasowany zarówno do naszych potrzeb, jak i do warunków, jakie ma nasza działka budowlana. Architekt ma możliwość obejrzenia jej, poznania wad i zalet terenu, zaplanowania domu, który idealnie wykorzysta wszystkie walory gruntu. Przed rozpoczęciem prac projektowych, otrzymuje od nas wszelkie ustalenia: warunki zabudowy lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, warunki techniczne przyłączy. Na ich podstawie oraz po ustaleniu wymagań inwestora projektuje dom, a także wykonuje projekt zagospodarowania działki, który stanowi integralną część dokumentacji składanej z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Możemy być stale w kontakcie z architektem i konsultować z nim swoje pomysły, opowiadać mu o swoich obawach i wątpliwościach. Widzimy więc, że takie rozwiązanie jest dosyć komfortową sytuacją, jednak ma jedną podstawową wadę – projekt na indywidualne zlecenie jest drogi.

Gdy już mamy wybrany projekt domu i nasza budowa ma się ku końcowi możemy się zabrać za malowanie ścian. Oczywiście przed tym musimy użyć farba podkładowa, aby nasza farba dobrze trzymała się ściany i nie odchodziła od niej po jakimś czasie.

Alternatywą są gotowe projekty domów, tzw. projekty powtarzalne. Wybredni inwestorzy, liczący na to, że ich domy jednorodzinne będą oryginalne i spełniające wszystkie oczekiwania całej rodziny, mają obawy przed skorzystaniem z gotowych projektów. Czy ich wątpliwości są uzasadnione? Patrząc na liczbę prezentowanych dokumentacji trudno uwierzyć, że będzie jakikolwiek problem z doborem projektu idealnego. Szanse na to, że w sąsiedztwie powstanie taki sam domek, też są nikłe.

Ceny projektów domów wynoszą ok. 1500-3000 zł. Ich wysokość uzależniona jest najczęściej od powierzchni domu, ale również od stopnia skomplikowania projektu. W porównaniu z projektem indywidualnym, za projekt powtarzalny zapłacimy więc zdecydowanie mniej. Ale to nie jest jedyna zaleta gotowych projektów.

Aby projekty domów mogły stanowić projekt architektoniczno-budowlany, który składa się z wnioskiem o pozwolenie na budowę, muszą zostać poddane tzw. adaptacji projektu. Adaptacja projektu polega na tym, co architekt projektujący indywidualnie wykonuje od razu  – czyli na przystosowaniu dokumentacji do warunków panujących na działce. Na tym etapie projektant może również wprowadzić zmiany, które dostosują projekt do oczekiwań inwestora. Możemy zmienić rozmieszczenie ścianek działowych, zmienić układ okien czy funkcję pomieszczeń. Oczywiście większość modyfikacji wymaga uzyskania zgody od autora projektu, ale nie jest to żadna uciążliwa formalność. Do większości projektów jest dołączona zgoda in blanco na przeprowadzenie najczęściej wprowadzanych zmian, pozostałe wystarczy zgłosić wraz z zamówieniem i zgoda pisemna od razu jest dodana do dokumentacji. Jeżeli podczas adaptacji okaże się, że konieczne są kolejne zmiany, których nie przewidzieliśmy, nie ma żadnego problemu z dosłaniem kolejnej pisemnej akceptacji.

Autorzy projektu oczywiście wystawiają zgody tylko na takie zmiany, które nie pogorszą właściwości estetycznych, termoizolacyjnych i konstrukcyjnych budynku, ale to nam chyba nie przeszkadza – każdy chce, by jego dom był ciepły, bezpieczny i ładny.

Na etapie adaptacji powstaje też projekt zagospodarowania działki. Więc w zdecydowanie szybszym czasie i za mniejsze pieniądze mamy gotowy kompletny projekt budowlany.

Na koniec warto dodać, że architekt adaptujący, który dokonuje obowiązkowego przystosowania, staje się w świetle prawa projektantem i przejmuje wszystkie obowiązki i prawa na placu budowy. Mamy z nim kontakt, a fakt, że architekt adaptujący zwykle dobierany jest lokalnie, czasem zdecydowanie ułatwia załatwianie pozostałych formalności związanych z budową domu.


Jedna odpowiedź do wpisu “Projekt gotowy czy indywidualny?”

  1. Stosujemy farbę podkładową do ścian napisał(a):

    […] ograniczy w znaczący sposób ryzyko niepowodzenia podczas malowania wydaje się bez wątpienia farba podkładowa do ścian, którą można bez trudu kupić tak w specjalistycznych sklepach, jak i w hipermarketach […]