projekt twojego wymarzonego domu
18Paź

Piękne drewniane dworki

Projekty domów z drewna zyskują na popularności, a raczej odzyskują popularność. Wpływ na to mają nowoczesne technologie, w których powstaje szkielet drewniany, a także niepowtarzalny klimat wnętrz, który jest zdrowy i bezpieczny dla wszystkich domowników, nawet tych, cierpiących na alergię.

Któż z nas nie chciałby projekty dworków usytuować w malowniczym krajobrazie, wśród którego domy z drewna prezentują się najpiękniej? Teraz budowa domu z drewna może zakończyć się nie tylko efektownym wizualnie obiektem, ale również trwałą i bezpieczną konstrukcją. Drewno jako materiał budowlany znane jest od wieku, ale nowoczesna obróbka tego surowca i prawo budowlane pozwala na budowanie domu na wiele pokoleń.

 

Piękne drewniane dworki

 

Właściwości drewna do budowy

Aby dom był trwały, właściwości drewna muszą spełniać restrykcyjne warunki. Ściany, stropy, schody, a także więźbę dachową wykonuje się z drewna sosnowego II lub III klasy, co daje pewność, że dom jednorodzinny będzie odporny na warunki atmosferyczne.

Przygotowanie drewna do budowy jest równie ważne, co prawidłowo wykonany szkielet drewniany. Surowiec musi być poddany odpowiedniej obróbce. Po pierwsze należy z niego wyeliminować sęki, korę i pęknięcia. Należy zapewnić odpowiednie suszenie drewna. Suszenie komorowe w temperaturze 60 stopni C powoduje, że poziom wilgotności z 35 %, jakie ma drewno zaraz po ścięciu, zmniejsza się do wymaganego poziomu 18%. dodatkowo, wysoka temperatura pozwala zwalczyć wszystkie grzyby i owady, a czterostronne struganie dając gładką powierzchnię sprawi, że larwy na nowo się nie zagnieżdżą.

Budowa domu drewnianego jest prosta i szybka, ekipy budowlane nie mają większych problemów z budową w tej technologii, jeżeli materiał jest przygotowany zgodnie z powyższymi założeniami.

Projekty domów zrealizować można nawet w ciągu 3 miesięcy. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że „budowa na sucho” nie wymaga stosowania przerw technologicznych między poszczególnymi etapami. Dodatkowo roboty budowlane można przeprowadzać w dowolnych warunkach atmosferycznych, w zimie nie ma obaw o pękanie konstrukcji, jak to jest chociażby w przypadku budownictwa monolitycznego.

Drewno ma dobre właściwości wytrzymałościowe, a przy tym jest materiałem stosunkowo lekkim, więc praca ekipy jest łatwiejsza (a co za tym idzie koszt robocizny niższy). Do tego jest łatwe w obróbce, a także umożliwia dalsza rozbudowę konstrukcji w dowolnym czasie.

Zatem jeżeli na chwilę obecną nie jest nam potrzebny dom wielopokoleniowy i zadowolimy się małym domkiem z drewna, warto wiedzieć, że w przyszłości będzie możliwe dosyć proste dobudowanie kondygnacji czy poszerzenia budynku, jeżeli oczywiście pozwolą na to warunki na działce.

Projekty domów w technologii szkieletu drewnianego mają jeszcze dodatkowo zalety, które doceni nie tylko budowlaniec, ale przede wszystkim przyszły użytkownik. Drewno jest dobrym izolatorem ciepła, zatem ma moc akumulującą ciepło, które oddaje, gdy wysokość temperatury w pomieszczeniu się obniża. Wnętrza zachowują zatem komfort cieplny przez cały rok, a rachunki za sezon grzewczy są miłym zaskoczeniem.

Dla nas istotne jest również, że domki z drewna są po prostu piękne. Możemy je wybudować jako tradycyjne dworki, ale warto wiedzieć, że projekty domów nowoczesnych również można realizować w tej technologii. Do tego niebanalna elewacja domu, która dzięki zastosowaniu elementów z kamienia czy stali podkreśli tylko naturalny charakter drewna i nowoczesne domy w klasycznej technologii gotowe!

Komentowanie wyłączone.