projekt twojego wymarzonego domu
15Gru

Okna dachowe do dworku

Projekty domów z poddaszem czyli nie wychodzące z mody dworki, mają pomieszczenia użytkowe na poddaszu, które wymagają odpowiedniego oświetlenia światłem naturalnym.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje minimalną powierzchnię okien w pomieszczeniach przeznaczonych na stałą obecność ludzi. Zatem jeżeli adaptacja poddasza przewiduje usytuowanie nań sypialni, łazienek, pokoju dziennego czy pokoju dziecka konieczne jest zastosowanie okien, których łączna powierzchnia w danym pomieszczeniu wynosi minimum 1/8 powierzchni podłogi. Architekci twierdzą jednak, że optymalnym rozwiązaniem są okna stanowiące minimum 10% powierzchni podłogi.

Domy z poddaszem z dachem spadzistym szkoda wykańczać tradycyjną ścienną stolarką okienną, przy niektórych kątach nachylenia dachu jest to zresztą niemożliwe. Dlatego najpopularniejszym rozwiązaniem, jakie stosują projekty domów z poddaszem, są zamontowane na połaci dachu .

Okno dachowe do dworku

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że okna połaciowe nie dają tyle światła co okna ścienne, dlatego bardzo ważny jest ich prawidłowy wybór, usytuowanie i montaż.

Mimo tej drobnej wady, okna dachowe sprawiają jednak, że nasze domy jednorodzinne mają niepowtarzalny urok, a aranżacja wnętrz jest udekorowana nie tylko ładnymi ramami okiennymi, ale również np. … gwiazdami, na które można spoglądać kładąc się spać.

Na co zwrócić uwagę wybierając i montując okna dachowe?

Długość okna należy uzależnić od kąta nachylenia dachu – im dach jest spadzisty tym okno może być krótsze.

Montaż okien powinien umożliwiać swobodne wyglądanie przez nie z każdej, siedzącej czy stojącej, pozycji.

Okno dachowe należy zamontować ok. 120 cm nad podłogą, by umożliwić swobodne wyglądanie, obsługę okna oraz montaż grzejników pod oknem, gdzie zapewniona będzie najlepsza cyrkulacja powietrza.

Możliwości otwierania okien dachowych jest kilka. Powinniśmy je dostosować do swoich potrzeb:

  • okno obrotowe z górnym otwieraniem
  • okno obrotowe z klamką u dołu
  • okna klapowo-obrotowe z podwójnym systemem otwierania
  • okna otwierane pilotem

Wyposażenie okna dachowego w system automatyczny to prawdziwy komfort, który ponadto umożliwia montaż okien na dowolnej wysokości.

Okna dachowe można ponadto wyposażyć w rolety zewnętrzne, którymi również można sterować za pomocą pilota lub ustawić automatycznie czas ich otwierania i zamykania.

Przy dużym kącie nachylenia dachu warto wyposażyć okna w szyby termoizolacyjne, które sprawią, że latem upał nie będzie wpuszczany do wnętrza.

Należy również zwrócić uwagę czy zewnętrzna powierzchnia szyby wykonana jest z hartowanego szkła, odpornego na uderzenia gradu.

Okna dachowe można montować przy każdym pokryciu. W zależności od tego jaka dachówka ceramiczna czy blaszana, gont bitumiczny czy papa będą użyte, należy dobrać odpowiednie kołnierze uszczelniające.

Lukarny - niestandardowe okna dachowe

Projekty dworków można dodatkowo uatrakcyjnić stosując niestandardowe okna dachowe jakimi są bardzo popularne lukarny. Mimo jednak, że wyglądają naprawdę imponująco, to nie są one polecane szczególnie przez projekty domów energooszczędnych. Budowa lukarn jest trudna, często dochodzi do poważnych strat ciepła właśnie przez ten element. Ponadto nie doświetlają pomieszczenia tak dobrze, jak okna dachowe pionowe o tej samej powierzchni, muszą być więc albo budowane grupowo albo być naprawdę duże.

Komentowanie wyłączone.