projekt twojego wymarzonego domu
04Lis

Nowoczesne okna w domu

Projekty domów są nowoczesne i energooszczędne, powstają z nich domy jednorodzinne ciepłe, bezpieczne i trwałe. Wszystkie elementy konstrukcyjne muszą składać się na energooszczędną całość. Także okna i kolory elewacji.

Okna energooszczędne nowej generacji mają być szczelne, trwałe, łatwe w konserwacji, wygodnie otwierać się i zamykać, utrzymywać ciepło w domu i chronić przed hałasem. Nowoczesne technologie pozwalają na budowę okien antywłamaniowych, dźwiękochłonnych, z nawiewnikami ułatwiających wentylację. Jeżeli dopiero kupiliśmy projekt domu to potrzebujemy teraz pozwolenie na budowę domu -> przeczytaj o tym w artykule „Pozwolenie na budowę”.

Oferta rynkowa jest bardzo bogata, a ponieważ zakupu tego dokonujemy na wiele lat, warto ją dobrze poznać.

(Nowoczesne okna w domu)

W zależności od materiału, z jakiego są wykonywane, okna różnią się konstrukcją i ceną. Najdroższe i najbardziej trwałe są z aluminium, nieco tańsze drewniane i najtańsze, choć bardzo popularne, okna z tworzyw sztucznych.

Okna aluminiowe produkuje się ze specjalnych profili aluminiowych, zawierających magnez i krzem, dlatego też, są bardzo wytrzymałe. Każdy taki profil to dwa aluminiowe elementy połączone wkładką termiczną z poliamidu. Mogą być one anodowane, czyli mają powierzchnię pokrytą warstwą tlenku aluminium, przez co są odporniejsze na korozję, zmiany termiczne i warunki atmosferyczne. Te same zalety, a ponadto absolutną odporność na zarysowania daje lakierowanie proszkowe. Profile aluminiowe składają się najczęściej z dwóch lub trzech komór, a okna są zwykle jednoramowe, rzadko spotyka się zespolone.

Okna aluminiowe należy, jednak, chronić przed zanieczyszczeniami powietrza (np. spalinami). Do ich mycia nie można używać środków piorących, kwasów ani rozpuszczalników.

Okna drewniane mogą być jednoramowe lub zespolone. Ich ramy wykonuje się z drewna litego lub trzech sklejonych ze sobą warstw. Najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe, ale również drewna egzotyczne np. mahoń. Okna drewniane zespolone wykonywane są z dwóch ram, połączonych okuciami. Przypominają okna sprzed lat, których skrzydła rozkręca się na dwie części. Jednak do ich produkcji wykorzystuje się nowoczesne materiały, takie jak kity silikonowe, wciskane uszczelki czy zespalające okucia. Drewniane okna są ekologiczne, przyjazne człowiekowi, jednak wymagają, co kilka lat gruntowej konserwacji i odnowy, są podatne na działania grzybów i szkodników.

Okna plastikowe są też jednoramowe, zbudowane z profili dwu lub trzykomorowych, chociaż bywają cztero czy pięciokomorowe. Między komorami stosuje się wewnętrzne uszczelki, a ramy z tworzywa sztucznego wzmacniane są stalowymi albo aluminiowymi wkładkami usztywniającymi. Konstrukcja tych okien jest pozornie prosta, ale jest około 50 opatentowanych systemów plastikowych ram, które oferuje ponad 20 producentów.

Okna plastikowe są trwałe, łatwo utrzymać je w czystości, łatwo dopasować do wybranego projektu domu, do elewacji, produkuje się je w dowolnych kształtach, wymiarach i kolorach. Wadą ich jest to, że uszkodzone trzeba wymienić, nie można ich odnawiać.

Nowoczesne okna szkli się najczęściej szybami zespolonymi, a przestrzeń między nimi wypełnia się powietrzem lub gazem szlachetnym np. argonem.

Jeżeli mamy energooszczędne projekty domów, możemy zamówić szyby wysokoemisyjne (zapobiegają nagrzewaniu się nasłonecznionych pomieszczeń), niskoemisyjnych (zatrzymują ciepło we wnętrzu) czy bezpieczne antywłamaniowe. Zamontowane okucia obwiedniowe, czyli zawiasy, blokady, rygle i klamki, dociskają szczelnie okno do ościeżnicy i tym samym dają lepszą izolację termiczną i akustyczną.

Jeśli mieszkamy w bloku lub wielorodzinnej kamienicy zwykle nie możemy wstawić okien w dowolnym kształcie czy kolorze. Musimy dostosować się do tego, co przewidywał projekt domu.

Przed wyborem okien zadajmy sobie pytanie, czy do wybranych okien pasuje nasza dekoracja wnętrz?

Wymieniając okna stajemy zatem przed wyborami i decyzjami, na które będziemy skazani przez najbliższych kilka, a może kilkanaście lat.

Jedna odpowiedź do wpisu “Nowoczesne okna w domu”

  1. Domki bez pozwolenia na budowę | Domy i Wille napisał(a):

    […] polskie prawo zabrania wnoszenia jakichkolwiek budynków, jeżeli wcześniej nie postaramy się o pozwolenie na ich budowę. Przekonanie to pozwala nam na unikanie wielu błędów i chroni nas przed rozczarowaniami, warto […]