projekt twojego wymarzonego domu
23Gru

Kredyt na mieszkanie i dom

Wielu inwestorów stoi przed dylematem: budowa domu czy zakup mieszkania? Wydaje się, że nabycie mieszkania jest przedsięwzięciem dużo prostszym, dom jednorodzinny wymaga dużo więcej zachodu. Jednak zalety posiadania własnego skrawka ziemi z wymarzonym domem rekompensują trudy związane z budową.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, w obu przypadkach często musimy posiłkować się kredytem hipotecznym, żeby transakcję sfinalizować. W bankowości nie ma określenia takiego, jak „kredyt na budowę” – czy kupujemy mieszkanie czy budujemy domy jednorodzinne, staramy się o kredyt hipoteczny.

W przypadku mieszkania, formalności kredytowe są nieco mniejsze, mniej również dokumentów musimy przedłożyć w banku. Jeśli zaś chodzi o budowę, to oprócz standardowych dokumentów poświadczających naszą zdolność kredytową, potrzebne będą również projekty domów archipelag, harmonogram budowy, czy określenie terminu jej trwania. Również wypłata pieniędzy jest różna – na mieszkanie dostajemy jedną wypłatę kredytu pozwalającą na sfinalizowanie transakcji. Kredyt, który przeznaczamy na budowę, wypłacany jest w transzach na kolejne jej etapy. Zanim bank wypłaci nam kolejną część, niekiedy wymaga dowodów, że budowanie domu odbywa się zgodnie z przedłożonym wcześniej harmonogramem. Czasem bank poprosi nas o przedstawienie dziennika budowy, czasem może zlecić kontrolę przeprowadzoną przez swojego przedstawiciela.

Kredyt na mieszkanie i dom

Zarówno zakup mieszkania, jak i budowa domu może być objęta preferencyjnym kredytem w ramach programu „Rodzina na swoim”. Mimo iż ministerstwo infrastruktury zapowiedziało koniec programu w 2012 roku, to nadal cieszy się on niesłabnącym powodzeniem. Od nowego 2011 roku miały zostać wprowadzone zmiany i ograniczenia, ale analitycy twierdzą, że przynajmniej w I kwartale „Rodzina na swoim” działać będzie bez zmian. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy kupują mieszkania. Modyfikacja programu zakłada, że kupić będzie można tylko nowe mieszkania, bezpośrednio od dewelopera czy spółdzielni. Teraz jednak nadal można skorzystać z programu na zakup mieszkania z rynku wtórnego.

Ale odroczenie zmian nie jest dobrą wiadomością dla osób samotnych, których zmiany miały objąć programem. Dotychczas obowiązujące zasady pozwalają uzyskać kredyt z dopłatą tylko małżeństwom lub osobom samotnie wychowującym dzieci. Single, żeby skorzystać z preferencyjnego kredytu będą musieli poczekać, aż rząd, a następnie parlament zatwierdzi zmiany.

Analitycy twierdzą, że obecnie kwota na zakup mieszkania czy budowę domu jest mniej więcej taka sama. Trzeba się liczyć z tym, że dom jednorodzinny wymaga działki. Jeżeli wybierzemy działkę budowlaną, może ona stanowić później zabezpieczenie kredytu na budowę. Na działkę rolną banki raczej kredytu nie udzielają.

Decydując się na mieszkanie, szukamy go na różne sposoby, często posiłkując się agencjami nieruchomości. Nowe mieszkania, dopiero budowane czy wykańczanie przez deweloperów, mają swoje projekty, z którymi możemy zapoznać się przed transakcją i wybrać opcję wykończenia dla siebie najkorzystniejszą. Jednak mieszkanie nie będzie nigdy tak komfortowe i idealnie dopasowane do rodziny, jak w przypadku projektowanego domu. Projekty domów Murator występują w tak olbrzymiej ofercie, że można znaleźć gotowy projekt doskonale przystosowany do naszych potrzeb i oczekiwań, ale także do warunków, jakie panują na naszej działce i jakie nakłada na nie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ponadto każdy projekt domu można poprawić na etapie adaptacji. Gotowe projekty domów jednorodzinnych dawno przestały być określane jako „powtarzalne”…

Użytkowanie mieszkania to mniejszy kłopot. Awaria ogrzewania czy problemy kanalizacyjne zgłaszamy do spółdzielni i wspólnoty i czekamy tylko na efekty. Domy jednorodzinne wymagają dużo większego zaangażowania, stale podejmowanych decyzji. Obie opcje mają swoje wady i swoje zalety, jednak odpoczynek we własnym ogrodzie w letnie popołudnie nie da się porównać z leżakowaniem na tarasie otoczonym dziesiątkami takich samych tarasów i takich samych odpoczywających.

Komentowanie wyłączone.