projekt twojego wymarzonego domu
09Gru

Funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu

Projekty domów z poddaszem mają zwykle bardzo funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Adaptacja poddasza przewiduje usytuowanie tam strefy nocnej z indywidualnymi pokojami domowników.  Większe domy jednorodzinne mają dwie, trzy łazienki na poddaszu. Konieczna jest również garderoba, albo jedna ogólna dla domowników, albo przy każdym pokoju znajduje się osobne niewielkie pomieszczenie.

Sypialnie na poddaszu stanowią intymną część domu, odgrodzoną od strefy dziennej schodami wewnętrznymi. Jest to najczęstsze rozwiązanie, jakie proponują gotowe projekty domów jednorodzinnych. Zapewnia akustyczną ochronę przed codziennymi odgłosami pochodzącymi z parteru, gdzie toczy się od rana do wieczora życie rodzinne. Strefę dzienną najczęściej stanowi duży salon, połączony z jadalnią i kuchnią w aneksie. Taką otwartą przestrzeń mają nowoczesne domy, gdzie rzadko kiedy można znaleźć kuchnię stanowiącą osobne zamknięte pomieszczenie. Natomiast właśnie na poddaszu zamknięte wnętrza są przeznaczone dla indywidualnych potrzeb domowników.

(Funkcjonalne pomieszczenia na poddaszu)

Aranżacja sypialni często ograniczona jest skosami. Trzeba przemyśleć ich funkcjonalne wykorzystanie, by stracić jak najmniej powierzchni użytkowej. Jeżeli nasze projekty domów nie są duże i ciężko nam będzie wydzielić osobne pomieszczenie na garderobę, drzwi przesuwne, które dociąć można na wymiar, idealnie zasłonią skosy, pod którymi powiesić można funkcjonalne półki.

Adaptacja poddasza wiąże się również z tym, że najczęściej mamy zamontowane okna dachowe. Ich układ jest niezwykle ważny, bowiem pomieszczenie przeznaczone do stałego pobytu ludzi według rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa, że okna muszą stanowić minimum 8/10 powierzchni podłogi. Długość okna uzależniona jest od kąta nachylania dachu – im jest on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe.

Okna dachowe montuje się na tej samej wysokości, co standardowe okna pionowe na ścianie, czyli ok. 120 cm od podłogi. Umożliwia to wyglądanie przez nie z każdej pozycji. Należy pamiętać, że im więcej okien tym lepiej pomieszczenie jest doświetlone, a kilka mniejszych okien daje więcej światła niż jedno duże o zsumowanej powierzchni tamtych.

Oświetlenie poddasza nie może się oczywiście ograniczać wyłącznie do światła naturalnego. Lampki nocne najlepiej ustawić tuż przy łóżku, by nie było konieczności wstawania w celu ich wyłączenia, np. gdy lubimy poczytać przed snem. Oświetlenie górne sufitowe również się przyda, a oświetlenie dekoracyjne, np. obrazów zawieszonych na ścianie czy innych elementów wystroju, pozwolą na stworzenie w sypialni wyjątkowego nastroju. Oczywiście, zawsze przydadzą się świece…

Komfortowym rozwiązaniem w sypialni jest również zastosowanie ściemniaczy. Ściemniacze nie tylko pomogą w podkreśleniu nastroju, ale również mogą być stosowane w środku nocy, gdy przebudzeni kierujemy się do łazienki.

Łazienki na poddaszu również muszą być dobrze oświetlone, zarówno przez okno dachowe, jak i oświetlenie sztuczne. Kinkiety przy lustrach czy oświetlenie punktowe nad wanną, są już standardem w wystroju łazienek.

Pod skosem najczęściej umieszczona jest wanna. Trudno bowiem zamieścić tam np. lustro i schylać się, by z niego skorzystać. Wanna dobrze wykorzystuje ograniczoną skosem przestrzeń, a okno zamontowane na skosie pozwala na cudowne doznania podczas relaksacyjnej kąpieli pod gwiazdami.

Większe projekty domów mogą sobie pozwolić na użyteczne i funkcjonalne garderoby. Jeżeli nie możemy przeznaczyć na nie przynajmniej 2,5 m2 zrezygnujmy z takiego rozwiązania i zastosujmy raczej szafy wnękowe. Zbyt małe wnętrze nie tylko nie pomieści wszystkich potrzebnych rzeczy, to uniemożliwi komunikację w pomieszczeniu.

Domy z poddaszem czyli popularne projekty dworków są bardzo urokliwe, a właściwa aranżacja wnętrza pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Komentowanie wyłączone.