projekt twojego wymarzonego domu
24Lis

Charakterystyczne elementy dworków

Projekty domów dworki są wciąż bardzo popularne wśród inwestorów, mimo trendów architektonicznych wskazujących modernistyczne proste i zwarte bryły budynku. Moda modą, a gusta Polaków nadal krążą wokół tradycyjnych, szlacheckich domów.

Obecny styl życia często przenosi nas z wielkiej metropolii na podmiejskie czy wiejskie tereny. Po pierwsze dlatego, że dosyć mamy wielkomiejskiego gwaru i wolimy jechać codziennie 20 czy 30 km do pracy, byle po zawodowych obowiązkach móc odpocząć w ciszy i sielskim krajobrazie. Po drugie działki budowlane są na tych terenach znacznie tańsze, poza tym znaleźć można bardzo atrakcyjnie położone i jeszcze tańsze działki rolne i przynajmniej na ich zakupie oszczędzić nieco pieniędzy, których i tak znaczną liczbę pochłonie późniejszy koszt budowy domu. Oczywiście to się wiąże z długotrwałym procesem odrolnienia działki, ale jeżeli budowa domu nie jest inwestycją dla nas pilną, warto skorzystać z tego rozwiązania.

Właśnie na te tereny pozamiejskie doskonale pasują projekty domów o tradycyjnej formie dworków. Są to domy z poddaszem, które najczęściej jest użytkowe i pełni mieszkalne funkcje. Dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie pokoju dziecka, sypialni, garderoby czy łazienki na poddaszu, co tworzyć będzie tzw. strefę nocną. Pomieszczenia te muszą być dobrze oświetlone światłem naturalnym. Charakterystyczne dla dworków są okna dachowe umiejscowione w połaci dachu. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okna powinny być dłuższe, by lepiej doświetlić pomieszczenie.

Okna dachowe najczęściej wybierane przez inwestorów to obrotowe lub uchylne. Montuje się je na wysokość ok. 90 cm nad podłogą, co ułatwia wyglądanie przez nie zarówno z pozycji siedzącej, jak i stojącej. Są to zwykle okna drewniane, ale można również zamówić aluminiowe. Okna drewniane jednak idealnie komponują się z elewacją i pokryciem dachowym domów dworków, które stawiają na klasyczne kolory i rozwiązania.

Charakterystyczne elementy dworków

Odmianą okien, jakie często ma projekt domu z poddaszem, są dekoracyjne lukarny. Okno w lukarnie najczęściej jest prostokątne obudowane z dwóch stron ścianki i pokryte dodatkowym daszkiem. Dachy wyglądają bardzo okazale i luksusowo, gdy lukarny wkomponowane są w połać dachu. Montuje się je jednak na dachach o kącie nachylenia większym niż 45 stopni. Lukarny jednak gorzej oświetlają pomieszczenie niż okno tradycyjny, a ponadto są droższe w budowie i trudniejsze w wykonaniu. Jest to jeden z ryzykowniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, przez który może uciekać energia cieplna z wewnątrz. Mimo to zarówno projekty domów jednorodzinnych jak i ich późniejsi właściciele hołubią to rozwiązanie.

Projekty dworkówbardzo często mają również podcienie, które zwykle zaadaptowane są na taras zadaszony. Podcień odbiera wnętrzom nieco powierzchni użytkowej, bo jest tak jakby wsunięta w budynek. Ściany boczne są ścianami zewnętrznymi, a zadaszenie – stropem pierwszej kondygnacji. Podcienie stanowią doskonałe połączenie z ogrodem, do którego jest z nich bezpośredni dostęp. Dach i ściany dają natomiast ochronę przed wiatrem, deszczem czy innymi czynnikami atmosferycznymi, więc korzystanie z tarasu jest możliwe niemalże przez cały rok.

Jeżeli jednak wolelibyśmy podziwiać ogród zza ciepłej szyby, wybierzmy projekt domu z wykuszem. Wykusz to nadwieszony element konstrukcyjny budynku, który składa się z kilku przeszklonych ścianek prostokątnych. Warto pamiętać, że im większa powierzchnia okien, tym większe ryzyko strat ciepła. Warto więc wykusz wyposażyć w okna energooszczędne, które skierowane będą na stronę południową, skąd docierać będzie najwięcej słońca.

Charakterystyczne elementy dworków

Domy jednorodzinne, które zawierają wykusz, są niezwykle estetyczne, o luksusowym charakterze, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Pomieszczenie z wykuszem daje wspaniały widok na np. ogród, dlatego najczęściej aranżuje się tam salon czy jadalnię.

Niestety, jest to również dość ryzykowny element domu. Pamiętajmy, że jeżeli budujemy domy z poddaszem i chcemy by były dekoracyjne i atrakcyjne, nie możemy oszczędzać ani na materiałach budowlanych, ani na jakości firmy wykonawczej. Domy energooszczędne rzadko kiedy przewidują te dodatkowe elementy, jednak jeżeli fachowa firma budowlana pochwali się udanymi realizacjami, warto zlecić jej wykonanie tych cudów. Niech nasze nowe domy będą piękne!

Komentowanie wyłączone.