projekt twojego wymarzonego domu
19Lis

Budownictwo szkieletowe

Urokliwe dworki można budować w różnych technologiach, tych najpopularniejszych czyli stawiać domy murowane ceramiczne, nieco nowszych – murowane z betonu komórkowego czy silikatów. Coraz popularniejsze stają się również domy szkieletowe: szkielet drewniany lub stalowy. Czy zastanawialiście się jakie są budowa domu koszty?

Nowoczesne technologie budowy domu sprawiają, że domy szkieletowemają dużo lepsze parametry, są bardziej wytrzymałe i bezpieczne niż te budowane kilkanaście lat temu – budownictwo szkieletowe nie jest przecież zupełnie nowym sposobem.

Niemalże wszystkie projekty domów można wykonać w technologii szkieletowej. Jest duża grupa projektów, które od razu są przygotowane „pod szkielet”. Na etapie adaptacji projektu można jednak zmienić technologię innych planów. Domy z poddaszem, klasyczne dworki czy nowoczesne domy jednorodzinne można budować na różne sposoby: z elementów gotowych składanych na placu budowy lub z modułów o dużych rozmiarach.

Szkielet drewniany

Domki drewniane mają szkielet drewniany, który wypełnia się materiałem izolacyjnym i pokrywa elewacją. Drewno na szkielet musi spełniać rygorystyczne wymagania, tylko wtedy będziemy mieć pewność, że domy jednorodzinne będą trwałe i bezpieczne, odporne na wilgoć i pleśń. Dlatego elewacje domów, a przede wszystkim drewno powinno być:

  • odporne na czynniki atmosferyczne dzięki odpowiedniemu procesowi suszenia komorowego drewna,
  • wilgotne do 18%, co zabezpieczy je przed grzybami i owadami,
  • II lub III klasy z gatunku sosny,
  • poddane starannej obróbce, bez kory i sęków wygładzona powierzchnia uniemożliwia zagnieżdżeniu się owadów.

Szkielet stalowy

Projekty domów stalowych szkieletów zaplanowane są z konstrukcji przęseł z długich lecz lekkich kształtowników, wytrzymałych i sztywnych. Dobre parametry stali sprawią, że nawet wysokie domy jednorodzinne mają niewielkie zużycie materiału, a lekkość konstrukcji – że nie są konieczne głębokie i szerokie ławy fundamentowe.

 

Budownictwo szkieletowe


Plac budowy

Zaletami budownictwa szkieletowego jest porządek na placu budowy. Roboty budowlane nie są wykonywane na „mokro”, a gotowe elementy nie powodują zagracenia terenu. Budowa domu przypomina układanie klocków – szybko, kawałek po kawałku powstaje dom jednorodzinny.

Od momentu, w którym kupujemy projekt domu do przeprowadzki do nowego domu często nie mija nawet 6 miesięcy! Jest to więc doskonały plan dla osób marzących o szybkiej i czystej budowie. Jest to możliwe tylko dzięki sprawdzonej i solidnej ekipie budowlanej. Warto wybrać taką, która realizuje całą inwestycję, łącznie z dostawą materiału budowlanego, przeprowadzeniem instalacji i wykończeniem wnętrz. Budownictwo szkieletowe stale zwiększa swoją popularność, przez co firmy się specjalizują i mają coraz większe doświadczenie. Wybierając jedną z nich bezwzględnie musimy podpisać kompleksową umowę, a przedtem obejrzeć obiekty zrealizowane przez ekipę.

Energooszczędność i bezpieczeństwo

Domy szkieletowe są bezpieczne dla mieszkających w nich osób. O ekologicznych właściwościach drewna wiemy już wszystko, warto dodać, że stal powoduje, iż dom nie wymaga dużej ilości energii cieplnej, przez co ograniczona jest emisja szkodliwych substancji i dwutlenku węgla do środowiska.

Właściwości cieplne materiałów sprawiają, że projekty domów są zaliczane do energooszczędnych. Ściany budynku akumulują ciepło, dając optymalną temperaturę zarówno podczas mroźnej zimy, jak i upalnego lata. Poza tym tworzą mikroklimat wnętrz, zachowując w nich odpowiedni poziom wilgotności.

Domy szkieletowe dzięki szybkiej i taniej budowie na pewno staną się jednym z głównych kierunków, w jakim podąży nowoczesne budownictwo i idące z duchem czasu biura architektoniczne.

Jedna odpowiedź do wpisu “Budownictwo szkieletowe”

  1. Co to jest wentylacja grawitacyjna? | Nasze Domki napisał(a):

    […] wyjaśniają, dlaczego i za pośrednictwem jakich rozwiązań jest odprowadzane na zewnątrz domu. Wentylacja grawitacyjna, z którą najczęściej mamy do czynienia w budownictwie jednorodzinnym, określana jest też […]