projekt twojego wymarzonego domu
12Sty

Barwne balkony i tarasy

Kiedy decydujemy się na budowę domu, długo oglądamy i wybieramy projekty domów jednorodzinnych. Chcemy, by nasz wymarzony dom był wyjątkowy, może to będzie dom z poddaszem, może w stylu starego dworku, może nowoczesny, w prostej formie, ale każdy musi mieć balkon czy piękny taras i musi być otoczony ogrodem. Kolory elewacji mogą nam w tym znacznie pomóc.

Nawet właściciele niedużych mieszkań marzą o powodzi kwiatów i barw, w jakiej może tonąć własny, mały balkonik. Choć za oknami zwały brudnego śniegu, zimę pozostawmy za sobą i pomyślmy jak zaplanować zieleń wokół domu, na tarasie czy balkonie.

Barwne balkony i tarasy

Jeśli projekty domów z kosztorysem zapewniają na tarasie słońce, wybierzmy odpowiednie rośliny, by cieszyć ich pięknem.

Niekoronowaną królową polskich balkonów jest pelargonia, gdy jest przez cały czas wegetacji regularnie nawożona i pielęgnowana ładnie się rozrasta, kwitnie obficie i wytrwale aż do pierwszych mrozów.

Po słonecznej stronie cieszy oczy wilec trójbarwny, pnąca roślina osiągająca nawet 3 metry długości. Jego białe, błękitne i różowe kielichy otwierają się rano, a zamykają wieczorem i zdobią nasze balkony od początku lipca do końca września.

Słońca i wilgotnego podłoża potrzebuje srebrzeń, zwany chryzantemą krzewiastą tworzący na tarasach barwną gęstwinę.

Półcienia, z kolei, potrzebuje fuksja zwana inaczej ułanką. Wymaga wilgotnej żyznej gleby z dużą zawartością próchnicy. Regularne podlewanie zapobiegnie traceniu kwiatów, które zdobią balkony do pierwszych przymrozków. Takich samych warunków potrzebuje werbena, nawożona dwa razy w tygodniu odwdzięczy się bujnym rozrostem i obfitością drobnych kwiatów od początku maja, aż do pierwszych przymrozków.

Na tarasach, w półcieniu przepięknie wygląda ketmia, zwana też różą chińską albo hibiskusem. Ten duży krzew, sadzony pojedynczo w sporych pojemnikach należy codziennie podlewać i chronić przed silnym słońcem – może poparzyć jej liście.

W 90-tych latach XX wieku na nasze balkony zawitała surfinia, czyli petunia kaskadowa. Cieszy oczy pięknymi kwiatami od maja do pierwszych przymrozków, wymaga częstego podlewania i ochrony przed silnym słońcem. Niezwykłą kompozycję tworzy morze barwnych kwiatów surfinii i wyłaniające się z niego wyspy białego wilczomlecza.

Gdy przeglądając gotowe projekty domów jednorodzinnych, wybraliśmy stylowy dworek, to tuż za oknem przyda nam się sielski obrazek: granatowe bratki, żółty kroplik, fioletowa lobelia i czerwona diascja, na drugim planie: żółty wiciokrzew i fioletowy klematis. Natomiast kiedy chcemy mieć pastelowy balkon, posadźmy białe i różowe osteospermum oraz błękitne lobelie, kwiaty będą kwitły od wczesnej wiosny do października.

Feeria barw i gatunków na tarasie, a elegancka biel w ogrodzie. Jest w tym nuta czystości i prostoty, ogród nie tylko pięknie wygląda, ale i zniewalająco pachnie. Wymaga więcej pracy i trochę wiedzy ogrodniczej, ale efekty są niezwykłe. Do białego ogrodu wybierzmy hortensję, która kwitnie od czerwca do przymrozków, sprzyja jej wilgotne powietrze, średnie nasłonecznienie i próchnicza gleba. Lewkonia również świetnie będzie pasować do takiego ogrodu, dobrze czuje się na rabacie w miejscu żyznym, dostatecznie wilgotnym i słonecznym, kwitnie, w zależności od odmiany, od czerwca do września i oszałamiająco pachnie. Posadźmy też piwonię, która ma przepiękne i pachnące kwiaty, pojawiające się na przełomie czerwca i lipca, goździk pierzasty pachnący tym mocniej, im ma więcej słońca i mało wymagający ognik szkarłatny obsypany już w maju delikatnymi, białymi kwiatkami.

Czy już widzimy oczami wyobraźni te ukwiecone balkony i efektowny ogród, więc aby do wiosny!

Komentowanie wyłączone.